Frankovski kralj in cesar Karl Veliki je ukazal gojiti črno kumino po vseh samostanskih vrtovih kot eno pomembnih zdravilnih rastlin. Tako se je pričelo gojiti črno kumino povsod po Evropi. Semena so uporabljali kot začimbo pri peki kruha ter nasploh v kulinariki.

Olje črne kumine lahko uporabimo v prelivih za solato, dodamo v napitke ali ga zaužijemo z žlico. Visoko hranljivo olje lahko dodamo v sadne ali zelenjavne smoothije, solatne prelive, pomake, juhe ali ga kot začimbo dodajmo na zelenjavo, v testenine, riž, krompir… lahko pa ga preprosto zaužijemo eno čajno žličko.

Olje ali semena črne kumine sta lahko odlično dopolnilo naši zdravi prehrani. Paziti moramo le, ker je olje je zelo pikantno (tudi seme), da ne preglasi ostalih sestavin.

Posušena ali surova črna semena uporabimo v receptih. Zavedajmo se, da imajo črna semena tako kot olje močan grenak okus. Primerjali so jih s kombinacijo čebule, črnega popra in origana. Suho pražena semena se najpogosteje uporabljajo v curryju, stročnicah ali solatah. Uporabimo jih kot zanimivo aromo za kruh, dodajamo jih lahko tudi v vložene kumarice in še kam.

Seme črne kumine preprosto vmešajmo v testo po našem najljubšem receptu. V 450 g moke dodamo 56 g semen črne kumine ali nanesemo mešanico rumenjaka in vode na vrh štruce in pred peko potresemo s semeni.

Nekateri dodamo seme črne kumine skoraj povsod, v juhe, omako, solate in zelenjavo, na slano pecivo…

Recepti so izbani iz literature angleško govorečega področja, zato tudi nenavadne merske količine sestavin. Če malce zaokrožimo ne bo nič narobe, lahko pa se držimo številk, saj nam današnje kuhinjske tehtnice to tudi omogočajo.

KISLI RŽENI KRUH
z črno kumino za plemenit okus

Dva sveže pečenega hlebca rženega kruha na kmečki mizi

[Za en hlebec potrebujemo]

          • 227 g pšenične moke
          • 454 g ržene moke
          • 1 čajna žlička (5 g) soli
          • 1 jušna žlica (30 ml) olja črne kumine
          • 2 skodelici (480 ml) maslenega mleka – pinjenec
          • ½ skodelice (114 g) masla
          • 1 paketek kvasa
          • 227 g naravnega starterja (proces mlečnokislinske fermentacije)
          • ¼ skodelice (60 ml) mleka
          • 3 žlice (45 g) semen črne kumine

Sestavine zamešamo v testo, ki naj ne bo preveč lepljivo. Hranimo na toplem in pustimo, da se dvigne na približno dvakratno velikost. Dodamo malo moke, testo spet zgnetemo in oblikujemo v hlebček. Z nožem naredimo reže, popršimo ali z ščetko nanesemo malo mleka, da lahko potresemo s semeni črne kumine. Testo naj ponovno vzhaja. Nato pečemo pri 176 °C, 40 do 50 minut.

Črna kumina ima močan okus, zato pazimo pri doajanju sestavin. Mogoče bo imel prvi kruh malce premočan ali premil okus. Naslednji bo sigurno pravi, plemenit okus. poskusite ne bo vam žal.

Na naslednji srani: Špinačna kokosova curry juha z rdečo lečo